skip to Main Content
Dieta a cholesterol kliniczny dietetyk

Dieta a cholesterol

Co z tym cholesterolem?

Kliniczny dietetyk tab
Kliniczny Dietetyk

Właściwie skomponowana dieta z odpowiednią podażą energii i wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest podstawą profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Ogromną uwagę zwraca się na cholesterol egzogenny, który może być przyczyną chorób układu krążenia takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu. Ponad połowa wszystkich zgonów w krajach rozwiniętych spowodowana jest chorobami układu krążenia, zaczynających się od miażdżycy.
Uważa się, że jednym z ważnych czynników rozwoju miażdżycy są lipoproteiny występujące w osoczu krwi LDL (powszechnie nazywane złym cholesterolem), które są składnikiem tłuszczu zwierzęcego. Jednak od czterdziestu lat wzrasta ilość spożywanych tłuszczy pochodzenia roślinnego, a problem powszechnie występującej miażdżycy jest wciąż aktualny. Okazuje się, że nie tylko cholesterol jako element naszej diety ma wpływ na powstawanie blaszki miażdżycowej.
Bardzo duże znaczenie mają także wolne rodniki, szczególnie istotne, zwłaszcza we wczesnych stadiach rozwoju miażdżycy. Dieta bogata w witaminy antyoksydacyjne i flawonoidy wykazujące działanie przeciwutleniające mają duży wpływ na naszą kondycję zdrowotną.

Dieta a cholesterol kliniczny dietetyk

Również nadmiar wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Ω-6 wykazuje niekorzystne działanie dla komórek naszego organizmu. Optymalne dla zdrowia człowieka proporcje kwasów Ω -6 do Ω-3 wynoszą 4-5: 1. Tymczasem w przeciętnej europejskiej diecie proporcje te są bardzo niekorzystne i wynoszą 20-30:1
Całkowite wyeliminowanie tłuszczów zwierzęcych z diety nie przynosi oczekiwanych efektów, ale uzupełnienie jej tłuszczami z ryb Ω-3 poprawia radykalnie wskaźniki lipidowe. Kwasy Ω-3 wykazują także działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, obniżające ciśnienie krwi.
Utożsamianie miażdżycy tylko z fakcją cholesterolu LDL jest błędem. W świetle badań cholesterol pokarmowy nie jest najistotniejszym czynnikiem chorób układu krążenia.
Niezwykle ważna jest dieta zawierająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze, bogata w antyoksydanty, flawonoidy oraz uwzględniająca w codziennym jadłospisie odpowiednie ilości kwasów Ω-3. Nie można zapominać o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na nasze zdrowie.

Kluczem do sukcesu jest zbilansowana, indywidualna dieta, ułożona przez dietetyka klinicznego. Aby opracować szczegółowy plan żywieniowy zapraszam do kontaktu.

Kliniczny Dietetyk

Kontakt

Prześlij swoje dane, a kliniczny dietetyk skontaktuje się z Tobą w najbliższych czasie. Pamiętaj, że wszystkie dane, które podajesz online, telefonicznie lub bezpośrednio objęte są tajemnicą lekarską.

Back To Top