skip to Main Content
Dieta a choroby nowotworowe kliniczny dietetyk

Dieta a choroby nowotworowe

Czy dieta na wpływ na powstawanie nowotworów?

Kliniczny dietetyk tab
Kliniczny Dietetyk

Nowotwory stanowią ilościowo drugą przyczynę zgonów w Polsce. Co roku ilość zachorowań rośnie. To czy zachorujemy na raka zależy od wielu czynników. Znaczenie mają nasze geny, wiek i tryb życia, jednak niewielka część spośród chorób nowotworowych rozwija się w konsekwencji dziedziczenia określonych predyspozycji. Stale bada się, które z elementów naszych codziennych zachowań przyczyniają się do rozwoju choroby lub przed nią chronią.
Na wszystkie z wyjątkiem promieniowania jonizującego mamy wpływ i możemy je kontrolować. Dzięki temu możemy zapobiegać wielu powszechnie występującym nowotworom.
Przyczynę blisko 30 proc. nowotworów stanowi dieta. Niewłaściwy sposób odżywiania jest drugim po paleniu tytoniu elementem naszego codziennego życia mającym duży wpływ na ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. To pozytywna informacja, ponieważ mamy całkowitą kontrolę nad tym co jemy. Za nowotwory dietozależne uznaje się między innymi raka piersi, jelita grubego, przełyku, żołądka i trzustki. Jednym z podstawowych czynników powodujących wzrost zachorowań na choroby nowotworowe jest otyłość. Jest to związane z metabolizmem tłuszczy, węglowodanów, czynnością układu odpornościowego czy stężeniem hormonów. American Cancer Society stworzyło wytyczne dotyczące odżywiania i aktywności fizycznej w zapobieganiu nowotworom złośliwym.

Dieta a nowotwory kliniczny dietetyk

Wszystkie elementy każdy z nas może wdrożyć do codziennego życia. Powinno się utrzymać przez całe życie należną masę ciała, unikać skoków wagi. Zrezygnować ze spożywania węglowodanów prostych. Najgorszy jest cukier. Udowodniono, że metabolizm guzów złośliwych jest w dużej mierze uzależniony od spożycia glukozy. W naszej codziennej diecie nie powinno zabraknąć węglowodanów złożonych o niskim lub średnim indeksie glikemicznym. Ograniczamy czy nawet eliminujemy tłuszcze trans np. fast food, margaryny utwardzone, czerwone mięso, przetworzone produkty mięsne bogate w konserwanty i wzmacniacze smaku. Zaleca się pięć porcji warzyw i owoców dziennie, które są bogate w witaminy, mikroelementy i błonnik. Najzdrowszym napojem zaraz obok wody jest napar z zielonej herbaty bardzo bogaty w antyoksydanty. Żadna dieta nie będzie kompletna bez aktywności fizycznej. Najlepiej włączyć ruch, który nas odpręża, daje radość. Powinniśmy poświęcić temu 30 – 50 minut pięć razy w tygodniu.

Ogromnym problemem jest stale rosnąca konsumpcja alkoholu zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Nadmierne spożycie napojów alkoholowych sprzyja zapaleniu trzustki co w konsekwencji predysponuje do nowotworu tego organu. Podobnie jest z wątrobą. Najpierw dochodzi do stłuszczenia wątroby, marskości i w konsekwencji do nowotworu. Należy pamiętać, że za bezpieczną ilość alkoholu uważa się 350ml piwa lub 140ml wina.

Kluczem do sukcesu jest zbilansowana, indywidualna dieta, ułożona przez dietetyka klinicznego.

Kliniczny Dietetyk

Kontakt

Prześlij swoje dane, a kliniczny dietetyk skontaktuje się z Tobą w najbliższych czasie. Pamiętaj, że wszystkie dane, które podajesz online, telefonicznie lub bezpośrednio objęte są tajemnicą lekarską.

Back To Top