skip to Main Content
Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska

zacznij się zdrowo odżywiać już dziś

Kliniczny dietetyk tab
Kliniczny Dietetyk

Dieta wegetariańska zyskuje w ostatnich latach na popularności. Podstawowa dieta tego typu polega na wyeliminowaniu produktów mięsnych, ryb oraz owoców morza. Dozwolone są produkty zwierzęce takie jak jaja, mleko i jego przetwory. Dieta zawierająca w swoim składzie jaja to owowegetarianizm a nabiał laktowegetarianizm. Taki plan żywieniowy oparty na produktach roślinnych z dodatkiem jaj i przetworów mlecznych wydaje się być bardzo dobrym sposobem odżywiania. Może być stosowany w profilaktyce powszechnie występujących chorób cywilizacyjnych, ze względu na swoją niską wartość energetyczną przy wysokiej wartości odżywczej. Diety wegetariańskie mają zdecydowanie mniejszą zawartość tłuszczów nasyconych, cholesterolu, wysoki poziom błonnika, magnezu, potasu, witaminy C, E, A, witamin z grupy B i flawonoidów. Dobrze zaplanowane diety z eliminacją mięsa są bardzo zróżnicowane, odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania, oraz dla sportowców. Nie brakuje w niej wapnia , witaminy B12, magnezu, potasu, białka oraz kwasów omega -3. Dzięki diecie wegetariańskiej występuje niższe ryzyko śmierci z powodu niedokrwiennej choroby serca, obserwuje się niższy poziom cholesterolu LDL, niższe ciśnienie krwi oraz niższy wskaźnik zapadalności na cukrzycę typu 2

Wegetarianie mają niższy indeks masy ciała (BMI) oraz rzadziej chorują na nowotwory. Zaletą diety wegetariańskiej jest menu oparte na nieprzetworzonych produktach roślinnych. Urozmaicona dieta o dużej zawartości owoców i warzyw, orzechów, a także produktów zbożowych z pełnego przemiału, uzupełniona nabiałem i jajami pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia i może opóźniać procesy starzenia organizmu. Jeśli chcesz być zdrowy, jesteś spragniony smacznych, prostych i naturalnych potraw, chcesz być świadomy tego co jesz, skąd pochodzą składniki posiłków, chcesz mieć dużo energii dasz od siebie szczyptę zaangażowania to jedzenie Cię uzdrowi. Wybór diety roślinnej wiąże się z poprawą stylu życia na bardziej zdrowy. Diety wegetariańskie dostarczają organizmowi wszelkich niezbędnych substancji odżywczych, jednak pod warunkiem odpowiedniego doboru i proporcji dozwolonych produktów . Wyjątkiem są diety ściśle wegetariańskie / wegańskie , które nie są zalecane ze względu na braki niektórych mikroskładników i potrzebę suplementacji w celu zapobiegania niedoborom.

Kliniczny Dietetyk

Kontakt

Prześlij swoje dane, a kliniczny dietetyk skontaktuje się z Tobą w najbliższych czasie. Pamiętaj, że wszystkie dane, które podajesz online, telefonicznie lub bezpośrednio objęte są tajemnicą lekarską.

Back To Top