skip to Main Content
Nadciśnienie tętnicze - epidemia XXI wieku

Nadciśnienie tętnicze – epidemia XXI wieku

Jak się odżywiać żeby obniżyć ciśnienie tętnicze

Kliniczny dietetyk tab
Kliniczny Dietetyk

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najbardziej groźnych i rozpowszechnionych chorób na świecie. Co trzeci Polak dotknięty jest tą chorobą. Nadciśnienie rozpoznajemy, jeśli w trzech pomiarach (zrobionych w pozycji siedzącej i po kilkuminutowym odpoczynku) wynik jest równy lub wyższy 140/90 mmHg.
Czynniki sprzyjające występowaniu schorzenia:
-palenie papierosów
-niska aktywność fizyczna
-nadmierne spożycie soli
-dieta bogatotłuszczowa
-otyłość

Dieta a nadciśnienie Kliniczny Dietetyk

W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne jest podstawową metodą walki z nadciśnieniem, ale modyfikacja stylu życia umożliwia znacząco obniżyć dawki leków.
Osoby palące powinny zacząć od rzucenia nałogu. Następnym wskazanym krokiem dla wszystkich chorych jest zmiana swoich przyzwyczajeń żywieniowych i wybranie diety DASH jako najlepszego planu dietetycznego do walki z nadciśnieniem tętniczym. Dieta charakteryzuje się niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i soli, ale za to wysokim spożyciem warzyw, owoców, produktów zbożowych gruboziarnistych, niskotłuszczowych produktów mlecznych, orzechów, oliwy z oliwek a trzy razy w tygodniu zaleca konsumpcję ryb.
Systematyczna i umiarkowana aktywność fizyczna działa korzystnie na cały organizm. Ruch może pomóc w zapobieganiu nadciśnienia, ale ma także wpływ na jego regulowanie, kiedy nadciśnienie już występuje. Odpowiednia dieta plus aktywność fizyczna wpływają na obniżenie masy ciała, a wynikają z tego same korzyści dla zdrowia. Zmniejszenie masy ciała o 10kg powoduje redukcję ciśnienia skurczowego o 20 mmHg i rozkurczowego o 10 mmHg.
Należy obalić mit, że osoby z nadciśnieniem tętniczym nie powinny pić kawy czy herbaty. Osoby pijące regularnie te napoje są przyzwyczajone do działania kofeiny i nie obserwuje się u nich wzrostu ciśnienia. Nie trzeba rezygnować z tych napojów, ale nie powinno się wypijać więcej niż dwie filiżanki kawy lub trzy filiżanki herbaty. Małe ilości alkoholu są dopuszczalne, ale nie są wskazane, ponieważ napoje alkoholowe powodują wzrost ciśnienia.

Kluczem do sukcesu jest zbilansowana, indywidualna dieta, ułożona przez dietetyka klinicznego. Aby opracować szczegółowy plan żywieniowy zapraszam do kontaktu.

Kliniczny Dietetyk

Kontakt

Prześlij swoje dane, a kliniczny dietetyk skontaktuje się z Tobą w najbliższych czasie. Pamiętaj, że wszystkie dane, które podajesz online, telefonicznie lub bezpośrednio objęte są tajemnicą lekarską.

Back To Top