skip to Main Content
colin-maynard-CEEhmAGpYzE-unsplash

Otyłość u dzieci

Problem, który co roku staje się coraz większy

Kliniczny dietetyk tab
Kliniczny Dietetyk

Od 1997 roku Światowa Organizacja zdrowia bije na alarm i uznaje otyłość za jedną z największych klęsk XX wieku. Od lat 50-tych liczba osób mających nadwagę wzrosła czterokrotnie. Problem ten zdaje się nie mieć granic, dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się, dotyka wszystkich grup wiekowych, nie oszczędza nawet najmłodszych. Aby temu przeciwdziałać trzeba niezwłocznie zmienić sposób żywienia i styl życia młodego pokolenia.
Wysokoenergetyczna dieta z nadmierną konsumpcją słodyczy i napojów wysokosłodzonych, mała aktywność fizyczna w czasie wolnym, siedzący tryb życia, błędy żywieniowe oraz nieprawidłowe nawyki przyczyniają się do występowania wzrostu masy ciała co ma swoje konsekwencje zdrowotne, zaburza rozwój psychofizyczny i predysponuje do powstawania i rozwoju chorób na tle wadliwego odżywiania.
Otyłość, w tym otyłość u dzieci staje się podstawową przyczyną wielu schorzeń takich jak problemy ze snem, zaburzeń hormonalnych, cukrzycy typu II czy schorzeń narządu ruchu. Obecnie jedna trzecia diagnozowanych przypadków cukrzycy typu II na Świecie to dzieci i młodzież od 10 do 19 lat.

Niezwykle ważne są czynniki psychospołeczne. U dzieci z nadmierną masą ciała obserwuje się niską samoocenę, poczucie odrzucenia, problemy w kontaktach z rówieśnikami, zły nastrój czy nawet gorsze wyniki w nauce.

Otyłość u dzieci

Należy zwrócić uwagę na :
1. Różnorodność pokarmową, czym bardziej urozmaicona dieta i kolorowe dania tym lepiej dla dzieci
2. Odpowiednią podaż tłuszczy, układ nerwowy dzieci potrzebuje codziennej podaży zdrowych tłuszczy
3. Odpowiednią podaż białek, nasze dzieci rosną, potrzebują do tego budulca. Posiłki powinny zawierać białko pochodzenia roślinnego i zwierzęcego
4. Odpowiednia podaż węglowodanów, ponieważ to one są paliwem dla organizmu. Należy zwrócić uwagę na indeks glikemiczny. Zaplanujmy posiłki z produktami o niskim indeksie glikemicznym najlepiej poniżej 35.
5. Komponujmy wszystkie posiłki tak aby były bogate w warzywa i owoce, a co za tym idzie zawierały dużo witamin, makro i mikroskładników.

W aktualnej piramidzie żywieniowej jako podstawę uznaje się ruch, bez którego ciężko właściwie dbać o zdrowie. Dotyczy to także dzieci. Pomóżmy im, zabierając na spacer, basen, czy na wycieczkę rowerową.

Brak równowagi jakościowej spożywanych pokarmów w pierwszej fazie życia zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości w późniejszych latach. Dzieci i młodzież z nadmierną masą ciała wymagają natychmiastowego działania i pomocy. Często rodzice nie są świadomi problemu. Bardzo ważna jest edukacja i profilaktyka wprowadzona w życie od najmłodszych lat. Dziecko otyłe to dziecko chore. Niepotrzebne są diety niskokaloryczne tylko fachowa pomoc i edukacja dzieci i ich rodziców . Ważne jest nie to ile jemy ale co jemy. Otyłość dzieci nie jest nieodwracalna!!!

Kliniczny Dietetyk

Kontakt

Prześlij swoje dane, a kliniczny dietetyk skontaktuje się z Tobą w najbliższych czasie. Pamiętaj, że wszystkie dane, które podajesz online, telefonicznie lub bezpośrednio objęte są tajemnicą lekarską.

Back To Top