skip to Main Content
Rola wody w organizmie

Rola wody w organizmie

wpływ prawidłowego nawodnienia na zdrowie

Kliniczny dietetyk tab
Kliniczny Dietetyk

Głównym składnikiem naszego ciała jest woda. W zależności od wieku, płci i budowy ciała stanowi ona od 45 do 75% jego masy. Woda ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Gdyby ograniczyć się tylko do jednej rady żywieniowej, która ma ogromny wpływ na organizm byłoby to regularne picie wody. Bez jedzenia można przeżyć nawet kilka tygodni ale bez wody już tylko trzy dni. Woda pełni szereg istotnych funkcji w naszym ciele. Jest składnikiem budulcowym wszystkich komórek, tkanek oraz płynów ustrojowych. Odpowiada za transport składników odżywczych i metabolitów, uczestniczy w procesie trawienia. Wypłukuje substancje szkodliwe i wspomaga pracę nerek i układu moczowego, odpowiada za termoregulację naszego całego organizmu. Właściwa podaż płynów determinuje skuteczne i prawidłowe działanie układu immunologicznego. Woda jest  podstawowym składnikiem krwi i limfy. Człowiek nie jest wielbłądem i nie może stworzyć rezerw uruchamianych w momencie niedoboru wody. Z tego powodu płyny muszą być cały czas uzupełniane. Za normę spożycia wody u dorosłych uznaje się 2000 ml co stanowi 2-4% masy ciała osoby dorosłej. Dzienne zapotrzebowanie dzieci na wodę jest większe i stanowi 10-15% masy ciała. Więcej płynów w diecie zaleca się kobietom ciężarnym i karmiącym. Grupą szczególnie narażoną na odwodnienie są seniorzy. Słabiej odczuwają pragnienie, a wraz z wiekiem spada zawartość wody w organizmie.

Rola wody w organizmie

Pomimo różnych kampanii społecznych, szkolnej edukacji, pracy z dietetykami kwestia nadmiernej masy ciała wśród mieszkańców niemal całego świata stanowi coraz większy problem. Okazuje się, że picie wody i odpowiednie nawodnienie organizmu może stanowić jeden z bardzo istotnych elementów w walce z nadwagą i otyłością. Gdyby tylko zamienić napoje słodzone i napoje „zero” na zalecaną wodę to właśnie ona mogłaby się stać istotnym elementem w walce ze zbędnymi kilogramami, a co także bardzo ważne stałaby się skutecznym sposobem w prewencji otyłości i nadwagi.
Spożywanie odpowiedniej ilości wody może sprzyjać utracie masy ciała. Dużym zainteresowaniem naukowców cieszą się prowadzone badanie, analizujące zależność między piciem wody a przemianami lipidowymi. Woda nie tylko nie podwyższa wydzielania insuliny ale ją obniża. Gdy stężenie insuliny jest niskie nasze tłuszcze nasycone się utleniają, a kiedy poziom insuliny jest wysoki proces ten jest zablokowany i trudno jest zrzucać zbędne kilogramy jeśli walczymy o zdrowie i dobry wygląd.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wód. Są to wody źródlane, stołowe, nisko -, średnio-, i wysoko zmineralizowane. W dalszym ciągu mało osób wie, że woda w naszych kranach także jest bardzo dobra i można ją pić bezpośrednio z kranu lub po przefiltrowaniu. Ze względu na ekologię i rosnące hałdy butelek plastikowych na wysypiskach śmieci, korzystanie z wody kranowej ma swoje uzasadnienie. Poza tym koszt litra wody domowej to kilka groszy, natomiast cena wody butelkowanej sięga czasami kilku złotych. Nie można jednak porównywać wody wodociągowej do wody mineralnej, której zawartość soli mineralnych może sięgać nawet kilku tysięcy mg/l. Takie wody mogą być doskonałym źródłem wapnia, żelaza, sodu czy magnezu i stanowić cenne źródło niezbędnych mikroelementów.

Woda ma wpływ na funkcjonowanie naszego ciała. Pamiętajmy o stałym nawadnianiu naszego organizmu. Jeśli o to zadbamy będziemy zdrowsi, szczuplejsi, nasz mózg bystry, a całe nasze ciało będzie funkcjonowało we wspaniałej homeostazie.

Kliniczny Dietetyk

Kontakt

Prześlij swoje dane, a kliniczny dietetyk skontaktuje się z Tobą w najbliższych czasie. Pamiętaj, że wszystkie dane, które podajesz online, telefonicznie lub bezpośrednio objęte są tajemnicą lekarską.

Back To Top