skip to Main Content
Dieta ketogeniczna - stosować czy nie?

Dieta ketogeniczna

Czym się cechuje i czy jakieś niesie zagrożenia.

Kliniczny dietetyk tab
Kliniczny Dietetyk

Standardowo węglowodany są podstawą naszej codziennej diety i stanowią 50-55% wszystkich spożywanych produktów. Tłuszcze odpowiednio 25-30% i białko 15-20%. W diecie ketogennej 80-90% energii dostarczamy z tłuszczy, a tylko 10-20% to pozostałe składniki. Jest to dieta wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa normobiałkowa i można ją traktować jako metodę leczenia, a nie odżywiania.
Podstawę pożywienia stanowią tu niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) pochodzące głównie z olei, orzechów, awokado i ryb oraz tłuszcze nasycone pochodzące z tłustego mięsa, masła, śmietany i oleju kokosowego.
Dieta ketogeniczna, potocznie nazywana keto cieszy się dużą popularnością ̨ ze względu na brak ograniczeń kaloryczności co zmniejsza ̨ uciążliwość związaną z odczuwaniem głodu przy stosowaniu diet niskokalorycznych. Jednak nie udokumentowano skuteczności redukcji nadwagi przez zastosowanie diety wysokotłuszczowej w przeciwieństwie do diet ograniczających kaloryczność.

Dieta ketogeniczna - stosować czy nie?

Jedynym jak do tej pory uzasadnianiem podjęciem diety ketogenicznej są ̨ choroby neurodegeneracyjne. Jest to uznana w wielu krajach niefarmakologiczna metoda leczenia padaczki lekoopornej oraz prewencji w chorobach neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.
W zbilansowanej diecie głównym materiałem energetycznym dla mózgu jest glukoza. Drastyczne ograniczenie podaży węglowodanów na rzecz tłuszczy powoduje iż to one stają się materiałem energetycznym dla naszego mózgu. Obniża się poziom glikogenu mięśniowego co ogranicza możliwości wysiłkowe organizmu, powstaje kwasica, odwodnienie komórkowe. Spada poziom serotoniny i obserwuje się pogorszenie samopoczucia.
Terapia dietą ketogenną jest wyjątkowa. Wymaga współpracy zespołu medycznego. Musi być rygorystycznie przestrzegana, a stosowana bez kontroli może przyczyniać się do powstawania chorób wynikających z zaburzeń metabolizmu.Samodzielne stosowania tego typu sposobu odżywiania bez konkretnych wskazań zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się ̨ negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Dieta nie może być stosowana u osób z chorobami wątroby, trzustki i nerek.

Kluczem do sukcesu jest zbilansowana, indywidualna dieta, ułożona przez dietetyka klinicznego. Aby opracować szczegółowy plan żywieniowy zapraszam do kontaktu.

Kliniczny Dietetyk

Kontakt

Prześlij swoje dane, a kliniczny dietetyk skontaktuje się z Tobą w najbliższych czasie. Pamiętaj, że wszystkie dane, które podajesz online, telefonicznie lub bezpośrednio objęte są tajemnicą lekarską.

Back To Top