skip to Main Content
Dieta w chorobie Hashimoto kliniczny dietetyk

Dieta w chorobie Hashimoto

Choroba autoimmunologiczna

Kliniczny dietetyk tab
Kliniczny Dietetyk

Choroba Hashimoto jest stanem, w którym układ immunologiczny produkuje przeciwciała przeciwko własnym komórkom tarczycy. Prowadzi to do zaniku komórek pęcherzykowych tarczycy i jej niedoczynności. Hormony tarczycy mają niezwykle szerokie spektrum działania. Wpływają na metabolizm białek, węglowodanów, tłuszczy i cholesterolu. Odgrywają istotną rolę w pobudzaniu mięśnia sercowego, pracy układu nerwowego i mózgu. Sprawdzono, że wśród pacjentów z niedoczynnością hormonów tarczycy bardzo często pojawia się depresja, problemy z koncentracją i pamięcią. Hormony tarczycy wpływają na funkcjonowanie większości tkanek organizmu. Często dochodzi do zespołu objawów klinicznych wywołanych przez niewystarczającą ilość hormonów tarczycy, czego konsekwencją jest spowolnienie metabolizmu. Uważa się, że w rozwoju i leczeniu przypadłości istotną rolę odgrywają czynniki żywieniowe.

Osoby chore muszą zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. W ich jadłospisie nie powinno zabraknąć pełnowartościowego białka, najlepiej, aby każdy posiłek zawierał taki rodzaj protein, należy wzbogacać swoją dietę w kwasy tłuszczowe Ω-3. Zaleca się spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych z wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią podaż jodu, witaminy D oraz selenu. Należy zrezygnować z określonych grup produktów, przede wszystkim słodyczy, fast foodów bogatych w tłuszcze trans, napojów słodzonych i białego pieczywa.
Wśród wielu pacjentów obserwuje się nietolerancję glutenu i laktozy. Pomimo tego nie należy wprowadzać na własną rękę diet eliminacyjnych. Wymaga to wcześniejszej obserwacji i diagnostyki. W przypadku potwierdzonej nietolerancji zaleca się stosowanie odpowiedniego planu żywieniowego, ale zawsze pod okiem dietetyka.
Kluczem do sukcesu jest zbilansowana, indywidualna dieta, ułożona przez dietetyka klinicznego.

Aby opracować szczegółowy plan żywieniowy zapraszam do kontaktu.

Kliniczny Dietetyk

Kontakt

Prześlij swoje dane, a kliniczny dietetyk skontaktuje się z Tobą w najbliższych czasie. Pamiętaj, że wszystkie dane, które podajesz online, telefonicznie lub bezpośrednio objęte są tajemnicą lekarską.

Back To Top